top of page

Özbek Neyi

Eğer yeni tınılar arayan veya dünya ülkelerinin gelenekleriyle ilgilenenler arasında yer aldığınızı düşünüyorsanız, Özbekistan kültürü son derece çeşitlidir. Örneğin, Özbek müziği ve geleneksel müzik aletleri dinlemeye değer mi? İşte en eski müzik aletlerinden birinin kısa bir özeti - "Nay"

Üflemeli ahşap enstrümanlar arasında Özbek halk enstrümanlarının bir alt grubuna aittir. Nay ayrıca enine flüt enstrümanlarını ifade eder. ( Kısmi de olsa dik olarak üflenenleri de bulunmaktadır.)

Özbek nayı, bir flütü anımsatan şekli ve sesi olan bir enstrümandır. Bunun için malzemeleri genellikle bir bambu ağacının yanı sıra kalay ve pirinçtir.

Forma göre, nay genellikle 20-30 mm çapında ve 450-520 mm uzunluğunda silindirik bir borudur. Nay'in üst kısmında, diyatonik skalanın yedi sesinin ortaya çıktığı altı parmak deliği vardır.

Üfleme kuvvetini değiştirerek ve delikleri tamamen veya yarı yarıya kapatarak, Müzisyenler Özbek nayıyla kromatik bir ölçek alır ve enstrüman aralığını iki buçuk oktav olarak genişletir. Sesi güçlü ve ıslık şeklinde, ama keskin değildir. Teknik olarak çok hareketli bir enstrümandır.

Nay, Özbek melodileri çalarken, çeşitli melizm türleri ve farklı vuruşlar (legato, staccato, portamento) yaygın olarak kullanılır. Dinamik tonların ince bir değişikliğiyle zenginleştirilmiş yavaş tonlanmış seslere sahip kalan melodiler nay için daha karakteristiktir.

Nay, Özbekistan'da en çok kullanılan müzik aletlerinden biridir.

Özbekistan topraklarında flüt enstrümanlarının eski prevalansının (zaman-dönem) kanıtı, arkeologların müzisyenler-flütçülerin figürleri şeklinde buluntuları da dahil olmak üzere tarihsel verilerle sağlanmaktadır. Farabi tarafından "Büyük Müzik Kitabı"nda yapılan nay'ın en eski açıklamaları, IX-X yüzyıllarda nay'ın modern enstrümanlara karşılık geldiğini göstermektedir.

Özbek Neyi ( Uzbek Nay ) solo, topluluk ve orkestra enstrümanıdır. Nay yardımıyla teknik olarak hareketli oyunlar gerçekleştirebiliriz.

Malzeme Türüne göre ağaç ney (ahşap),  bambu ney (garau nay ), kalay (mis nay) ve pirinç (bringji) vardır. Ağaç ve bambu ney , sese özel bir ton ve tını veren kağıtla (üfleme deliğinin yakınında bulunan) kapatılmış ek bir deliğe sahiptir.

Habiba_Ohunova-Nayning_navosi-e152874119

Özbek Nayı ( Özbek Neyi )

bottom of page