top of page

Ney Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ney'de önemli olan ses çıkarma işlemi olacağı için , Enstrumanımızı seçerken ilk başta başlayacağımız enstrumanın sesleri rahat çıkabilen üflerken zorlanmayacağımız entrumanlar olması gerekmektedir.

   

Esasında ney üflemeye başlarken alıcağımız neylerin başlangıç için idareten, ucuz , piyasa ve sıra işi olmayan , sesleri düzgün, akort problemi olmayan düzgün kendimize uygun enstrumanlar olması gerekir. 

   

Tabiki de profesyonel , tonu iyi olması , çaplı gibi olması , boynuz başpare gibi durumları biraz ileri seviye için geçerlidir ve de fiyatları da biraz daha yüksektir. Yine de yeni başlayacak  neyzen adaylarının ilk etapta sesleri kolay çıkan , akordu düzgün , orta çapta neyler seçmeleri daha uygundur. Ben kendim de ney üflediğim ve ders verdiğim için enstrumanları kontrol  ederek yollamaktayım. 

   

Bazı neyler , kamışları yakılarak , kurumadan gelişigüzel , hızlı bir şekilde açılmaktadır. Burada şöyle bir ayrım oluşmakta, Ney yapımcısının büyük ölçüde müzik bilgisinin olması,müzik kulağının olması gerekmektedir. Müzik ile alakası dahi olmayanlar bile ney yapımına girişmişlerdir. Fabrikasyon, ucuz bir telli ya da yaylı bir enstrumanın imalatında  teknik açıdan riskler daha az olabilir ancak, Ney'de seslerin ve akordun çok önemli olduğundan ötürü bu durum geçerli değildir. Bu sebeple Ney'e başlayacak kişiyi ya enstruman'a başlamaya soğutmakta, ya da tekrardan yeni bir enstruman almaya sevk  etmektedir. İnternette dolaşan bu ucuz fiyatlı tüccar Neyleri, bunlara birer örnektir.Bunların da fiyatları düşük  olduğundan cazip gelmektedir. Fakat akortlarında problem olmakta ve sesleri temiz çıkmamaktadır. Ayrıca kalitesiz kamış, döküm veya kalitesiz plastikten başpareler kullanılarak  kalitesiz parazvaneler ile satışa sunulmaktadır. 

   

Ney sıra işi alınacak bir enstruman olmamakla beraber ,  güvenilir ve de aldığımızın hakkını vericek bir enstruman olmalıdır. Ney Siparişi Ney atölyesi 'nden verilmelidir. Ney atölye'den, Ney Atölyesi 'nden ya da Ney Atölyeleri 'nin Neyleri'nin satışlarının olduğu satış platformlarından alınmalıdır. Ucuz ney'lere kalitesiz kamışlara itibar etmeyiniz..29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page