top of page

Kız Neyi'nin ismi nerden gelmektedir ve de neden Kız Ney'i denilmektedir?

Eskiden musiki meclislerinde üflenen Ney hep Şah Ney olduğundan bu meclislerde ve dışında ağırlıklı olarak Şah Ney ve Mansur Neyler üflenmekteydi.

   

Bayanlar'ın boyu ve fiziki yeterliliği Şah Ney ya da Mansur Ney'i üflemeye uygun olmadığından dolayı, Bayanlar üfleme'de rahat edebilecekleri ve onlara uygun Ney olan bir Ney'e yönlendirilmişlerdir.

  

Bu Ney'in ismi'nin daha önce başka bir isimde olması yüksek ihtimaldir. Ancak genelde onlara uygun bir Ney olduğundan ismi günüzmüze kadar "Kız Ney" olarak anılagelmiş, Musiki terimlerimiz arasına yerleşmiştir.


Kız Neyi ile Ney'e Başlamak


Kız Neyi ortak Ney olarak kabul görmektedir. Eskiden Şah Ney ile Ney'e başlanırken günümüzdeki bireylerin fiziki yapılarından kaynaklı Şah Neyi ile Ney başlayamak, Kız Neyi ile Ney'e başlangıca dönüşmüştür.


Genel başlangıcı daha rahat olan ve de kabul gören Kız Ney ortak çalıma uygundur. Neyzenler Birlikte eser icra etmek istediklerinde, genelde ağırlıklı olarak Kız Ney'e sahiptirler ve de bu ney ile birlikte icralar daha fazla yapılmaktadır.


Kız Ney'i ile Ney'e başladıktan sonra imkan dahilinde Kız Ney'e alıştıktan sonra Mansur Ney ve daha da sonra Şah Ney' e geçilebilir.
733 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page