top of page

ŞAH NEYİ NEDİR ? ŞAH NEYİ ÖLÇÜ UZUNLUKLARI NASILDIR?

Neyzen Tevfik Kolaylı Şah Neyi Üflerken


ŞAH NEYİ


Bazı müzisyenlerce Piyano "Sol " Ney olarak da bilinmektedir. Ancak Piyanodaki La sesi alttan 1 delik açıldığında duyulmaktadır. Hicaz, Buselik, Kürdi, Uşşak, Hüseyni, Saba ve bunun gibi dügah'ta karar kılan makamlar için karar sesi Piyano'nun "Sol " notasına denk gelmektedir.

Fakat tüm delikler kapandığında icra edilen Sol yani Rast perdesinde karar veren  Nihavend, Rast, Hicazkar, Kürdilihicazkar vb. makamların karar seslerinde Piyano "FA" sesini duymuş oluruz. Keza Hüzzam-Segah makamlarını 6 Ses yani Şah Ney ile icra ettiğimizde karar perdemiz Piyano "LA(1koma pes)" 'ya tekabül etmektedir.

BOLAHENK NEY PİYANO KARŞILIKLARI

Şah Ney gerçekten de icra edenin ve de dinleyenlerin kulağında nostaljik ve klasik hava estirir. Onu dinlediğinizde bambaşka diyarlara gidersiniz. Onun için " Fantazi Ney " de diyebiliriz. Çünki; ne ondan daha büyük olan "Davud Ney" ya da "Bolahenk Ney "  Şah Ney'in verdiği karakterde bir ses bir hava oluşturmamaktadır. Bundan dolayıdır ki; Şah Ney bir başkadır..

  

Eskiden Musiki Meclislerinde Üflenen Ney hep Şah Ney idi. Musiki Gezekleri yapılır,  Çeşitli günlerde toplanılır ve de Bu Musiki Akşamlarında icra edilen eserler hep Şah Ney ile üflenirdi.

Şu an Kız Ney'in ortak bir ney olarak kabul görüyorsa, Genel itibariyle de başlangıç olarak tercih edilebiliyorsa bu tamamen icra etmeye adım atanların fiziklerinin Şah Ney için yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü Eskiden Ney'e Şah Ney ile bile başlanabiliniyordu.

Günümüzde Ney' başlangıç, Mansur Ney - Kız Ney - Yıldız Ney

Sipürde ( Süpürde ) Ney ve Genç Neyzen adaylarınca da Bolahenk Nısfiye Ney ile gerçekleşebilmektedir.

  

Erkek Neyzen adayları ; Mansur Ney, Kız Ney ya da Yıldız Ney ile , Bayan Neyzen adayları Genel olarak Kız Ney ve de daha kısa Neyler ile Ney'e başlamaktadır. Şah Ney'e geçmek için eğer fiziken de şartlar oluşuyorsa bu şekilde Neyler ile başlanıp sonrasında geçilmektedir.


ŞAH NEY PİYANO KARŞILIKLARI

Batı Müziği'nde(Piyano)                    Şah Ney'de

            

DO                                                    RE

             RE                                                      Mİ

             Mİ                                                     FA#

             FA                                                      SOL

             SOL                                                   LA

             LA                                                      Sİ

             Sİ                                                       DO#ŞAH NEY ÖLÇÜ VE UZUNLUĞU
131 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page